vize işlemleri

Avusturya Vizesi

İçindekiler

Avusturya vizesi, Avusturya seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşları için geçerli bir süreçtir. Avusturya ile Türkiye arasında vize uygulaması bulunurken Türkiye vatandaşları bu ülkeye seyahatlerinden önce Avusturya Konsolosluğundan Avusturya vizesi almaları gerekecektir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Avusturya vize işlemleri yapması gerekmemektedir. Yine aynı şekilde AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan Türkiye vatandaşları ise Avusturya vizesine ihtiyacı yoktur.

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vizesi için şahsi başvuruları kabul etmemektedir.  Başvuruları sadece Avusturya vize işlemleri için faaliyet göstermekte olan akredite vize danışmanlık firmaları aracılığı ile kabul edecektir.

Avusturya ulusal vizesi, Avusturya Erasmus vizesi ve Avusturya oturum izni gibi işlemler için Avusturya Konsolosluğuna başvuru yapabilmektedir. Avusturya vizesi için başvurular sadece Avusturya vize işlemleri üzerine çalışan danışmanlık firmaları aracılığı ile gerçekleştirilebilir.  Avusturya Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin biometrik bilgileri, fotoğraf çekimi ve gerek görmesi halinde mülakat vermek için Konsolosluğa çağırabilmektedir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayınız ve Avusturya vize uyum koşullarını tam olarak yerine getiriniz. 

Avusturya vizesi işlemlerinde kullanacak olduğunuz pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekecektir. Ayrıca yine bu pasaportunuzun Avusturya seyahatinizden döndükten sonra en az 6 ay geçerliliği ve en az 2 boş sayfasının bulunması zorunlu kılınmaktadır.

Avusturya Konsolosluğuna şahsi başvuru yapılamaz. Başvurularınızı sadece Avusturya vizesi işlemleri için faaliyetler sürdüren danışmanlık firmaları aracılığıyla gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Güncel ve eksiksiz şekilde hazırlamış olduğunuz başvuru dosyanızı, müracaat edecek olduğunuz danışmanlık firmasına yönlendirmelisiniz. Yine bu danışmanlık firmaları ile Avusturya vize ücreti, Avusturya oteluçak bileti rezervasyonları, Avusturya vizesi işlemleri için gerekli olan Avusturya seyahat sağlık sigortası ve Avusturya vize harcı gibi işlemlerinizi de gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

Avusturya vizesi için gerekli olan evraklar türüne göre değişmektedir. Avusturya vizesi kategorilerinin olduğu ihtiyacınız olan Avusturya vizesi evrakları seyahat türünüze göre arama yaparak ulaşabilirsiniz. Bu evrakların durumunuz ile ilişkili olanlarını seyahatinizden maksimum son 3 ay önce organize etmeniz gerekir. Avusturya Konsolosluğu güncel tarihi içermeyen evraklarınızı işleme almamaktadır. Avusturya vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirmeli, tamamlayamadığınız veya hatalı şekilde hazırlamış olduğunuz evrakların Avusturya vize prosedürleri süresince sizlere zaman kaybı yaşatacağını göz önünde tutmalısınız.

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Vize Ücreti

Avusturya vizesi ücreti tercih edecek olduğunuz Avusturya vizesi kategorisine göre değişmektedir.

  • Avusturya ticari vize,
  • Avusturya turistik vize,
  • Avusturya Aile Ziyareti Vizesi 

Avusturya vize kategorilerini oluşturur. Yine aynı şekilde Avusturya vize ücretini belirleyecek olan unsurlardan biri de seyahat sürenizin uzunluğu olacaktır. Avusturya vize harçları bu önceliklere göre değişiklik gösterebilirken Avusturya vize ücretlerinin belirlenmesi Avusturya Büyükelçiliği Ankara ve Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul çalışma alanı bünyesindedir.

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vize başvuru formu, Avusturya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir belgeden oluşur. Avusturya vize başvuru formu İngilizce ve Almanca hazırlanmış bir formdur. Avusturya Konsolosluğu, vize talebinde bulunan şahıslar hakkında bu form aracılığı ile bilgi edinirken, başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır ve Avusturya vizesi için gerekli evraklar arasında bulundurulması gerekmektedir. Avusturya vize başvuru formunun olmadığı başvuru dosyaları Avusturya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Avusturya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya vize başvuru formu nasıl doldurulur öncelikle, İngilizce, Almanca veya Türkçe olarak doldurmaya olanak verir. Avusturya vize başvuru formunun doldurma işlemi sırasında ise, tükenmez kalem kullanmalıdır, büyük harfle doldurmalıdır ve başvuru formunda herhangi bir boş alan bırakılmaması gerekmektedir. Ayrıca Avusturya vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerin Avusturya vizesi için gerekli evraklar ile beyan etmiş olduğunuz bilgileri desteklemesine önem vermelisiniz. Evraklar arasında bulunan çelişki, hatalı bilgi veya sahte bilgiler başvuru işlemlerinizi geçersiz kılmaktadır.

Avusturya Vizesi Hakkında 

Avusturya Vize Ücreti Ne Zaman Ödenir? Avusturya Vize Ücreti Ne Kadar?

Avusturya vize ücreti, vize randevusu sırasında ödenecektir. Vize randevusu parmak izi ve Avusturya vizesi için gerekli belgelerin ibrazını içerir. Avusturya vize ücreti başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Kısa süreli Schengen vizeleri ve uzun süreli D vizelerin ücretleri birbirinden farklı olmaktadır. Avusturya vize ücretleri konsolosluk harç bedelini içerir ve vize başvuru merkezinin işlem ücretlerini kapsar.

Avusturya turist vizesi ile seyahat ederek arkadaşımın yanında kalabilmek mümkün müdür?

Arkadaşınızın veya akrabanızın yanında konaklama durumunuz varsa, Avusturya’dan vize davet yazısı talep etmeniz gerekecektir. Avusturya turistik vize başvurularında konaklama bilgisi olarak otel rezervasyonu talep edilir. Vize türüne uygun davranılması tavsiye edilmektedir. Arkadaş veya akraba yanında kalma durumunda başvuracağınız vize türü Avusturya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi olmalıdır.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vize başvurularını eksiksiz evrak, doğru prosedür ile ortalama Avusturya vizesi 15 ila 20 iş günü içinde açıklamaktadır. Bununla birlikte konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerinde, özel sebeplerden kapalı olduğu günlerde, ek evrak talebi olduğunda veya başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi istendiği takdirde bu süre değişmektedir. Bu bağlamda başvuruların seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinden yapılması tavsiye edilir. 1 aydan daha kısa süre içinde yapılan başvurularda vizenin seyahat tarihine yetişmeme durumu unutulmamalıdır.

Avusturya Vizesi için Gereken Fotoğraf Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Avusturya vize işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar biyometrik özellikte ve Schengen vize şartlarının belirlediği standartlarda olması gerekmektedir. 3,5 x 4,5 cm boyutlarındaki fotoğrafın fonu beyaz ve yüz net bir şekilde görülecek şekilde kabul edilmektedir. Fotoğrafınız güncel zamanlı bulunmalıdır. Pasaportta kullanılan fotoğraf eğer pasaport yeni çıkarılmamış ise kabul edilmeyecektir.

Pasaport alırken parmak izi vermiştim, Avusturya vize başvurusunda yine parmak izi verilmeli mi?

Pasaport alırken vermiş olduğunuz parmak izi beyanı Avusturya Schengen başvurularında geçerli olmamaktadır. Pasaport ve vize için verilen parmak izi işlemleri farklı işlemlerdir. Daha önceden aldığınız Schengen vizenizde etiket üstünde VIS ibaresi yoksa Avusturya vize randevusunda parmak izi beyanında bulunmanız gerekecektir.

Avusturya Schengen vizemin süresi Avusturya’da uzatılabilir mi?

T.C. pasaportu sahipleri vize sürelerini yurt dışında uzatma işlemi yapamazlar. Schengen vizesi belli bir zaman aralığını kapsamakta olup 90 günden fazla bir kalış süresini içermeyecektir.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı hangi illerdedir

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul dışında daimi ikametgah adresi Bolu, Bilecik, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ, Bursa, Yalova, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli ve Zonguldak olan vatandaşların başvurularını kabul edecektir.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği arasında başvuru prosedüründe farklılık var mıdır?

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği vize başvuruları bazı açılardan farklı şekilde ele alabilinmektedir. Genellikle benzer bir prosedür olmakla birlikte farklılıklar şu şekilde özetlenmektedir:

Avusturya Büyükelçiliği VIS’li yani daha önceden Schengen vizesi için parmak izi vermiş ve bu parmak izi geçerli olan başvuru sahiplerinin şahsen başvuru yapmaları gerektiği koşuluna sahiptir.

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu VIS’li başvuru sahiplerinin şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmadığını bildirir. Ancak bu koşullar döneme göre değiştiğinden ilgili Avusturya dış temsilciliğinden bu bilgilerin teyit edilmesi gerekecektir.

Evlilikten veya boşanma nedeniyle soy isim değişikliği olduğunda mevcut pasaportlarla Avusturya vize başvurusu yapılabilir mi?

Ankara Avusturya Büyükelçiliği kızlık soyadının bulunduğu pasaportlarla yapılan başvuruyu kabul etmektedir ancak İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu eski soy ismin bulunduğu pasaportla yapılan vize başvurusunu kabul etmeyecektir.

Avusturya vize davetiyesi orijinal mi olmalıdır, fotokopi olarak ibraz edilemez mi?

Avusturya vize davetiyeleri ilgili Avusturya Büyükelçiliğine veya Avusturya Konsolosluğuna gönderilmekte olduğundan başvurularda davet için alınan kodun başvuruya getirilmesi yeterli kabul edilecektir.

Avusturya vize talep dilekçesi hangi dilde olmalıdır? Evrakların tercümesi gerekiyor mudur?

Avusturya vize talep dilekçesi Almanca veya İngilizce olarak yazılması gerekmektedir. Buna ek olarak şirket belgeleri, banka hesap dökümleri, SGK işe giriş bildirgesi gibi orijinal evrakların dışındaki diğer evrakların İngilizce veya Almanca tercümelerin sunulması istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button