vize işlemleri

Hırvatistan Vizesi

İçindekiler

Hırvatistan vizesi için direkt olarak konsolosluklara başvuruda bulunulmamaktadır. Bunun yerine kişiler ilk önce başvuru merkezine başvuru da bulunmaktadır. Başvuru merkezleri kişi adına konsoloslukta olan süreci yönetmektedir. Vize başvuru merkezleri belli bir komisyon ücret karşılığında bu vize işlemleri halletmektedir. Vize işlemleri evrak ile alakalı olan işlemler olması sebebi ile kişinin tecrübesi olmasından da kaynaklı olarak süreç çok fazla uzamaktadır. Seyahat edecek olan kişinin emek ve zaman bakımından tasarruf etmesine konsolosluklar için ise de işlerinin aksamamasına fayda sağlamaktadır.

Vize başvuru merkezinin iyi olması sürecin daha hızlı ilerlemesine fayda sağlamaktadır. Bu nedenden kaynaklı olarak da başvuru merkezine karar verirken daha öncesinde kaç kişinin bu başvuru merkezleri aracılığı ile vize çıkarmış olduğuna bakarak karar verebilirsiniz. Aynı zamanda da vize başvuru merkezi ile alakalı olarak da yapılan yorumlara da bakarak karar verebilirsiniz.

Vize başvuru merkezlerinden biri olan EN HIZLI firması sizin adınıza tüm süreci en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütmektedir. Burada hem seyahat edecek kişinin işini kolaylaştırmaktadır. Hem de konsolosluklara yardımcı olmaktadır.

EN HIZLI VİZE firması sadece Hırvatistan için vize işlemlerine yardımcı olmamaktadır. Nerdeyse tüm ülke ile alakalı olarak vize işlemlerini yapmaktadır. Çok fazla müşteri danışmanı bulunmaktadır. Ve vize işlemlerini yürüttüğü kişilere fazlası ile yardımcı olmaktadır. Ama burada şu konuya dikkat çekmek gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri sadece vize sürecini yöneten aracı olan kurumlardır. Burada vize ile alakalı olarak onay verecek olan ise konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret etme hakkına da sahiptir. Ret etmesi durumunda bunu gerekçeli olarak sunmak zorundadır.

Vize Çıkarmak İçin Pasaport Zorunlu Mu?

Vize çıkarmak için pasaport zorunlu mu? Evet, pasaport zorunlu evraklar arasında sayılmaktadır. Kişinin ülke dışına çıkmasında herhangi bir sıkıntı olmadığını göstermektedir. Kişi bu belge olmadan yurt dışına çıkma imkânı bulunmamaktadır. Ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Nüfus müdürlükleri randevu sistemi ile kişilere yardımcı olmaktadır. Bu nedenden dolayı seyahat edecek olan kişinin öncelikli olarak internet ortamından randevu alması gerekmektedir. Randevu işlemini aldıktan sonra kişiden istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • TC kimlik kartı
 • Bankaya yatırılan pasaport harcı dekontu
 • 2 adet biometrik resim
 • Daha önce kişi pasaport çıkarmış ise eski pasaport belgesi

Ülkemizde pasaport kişilerin statüsüne göre çıkarılmaktadır. Bu nedenden kaynaklı olarak da farklı pasaport türleri karşımıza çıkmaktadır. Siyah, yeşil, gri ve bordo renkli pasaportlar bulunmaktadır. Bu pasaportların kişilere tanıdığı belli istisna durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunlara bakacağımız zaman siyah yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişiler ülke dışına seyahat düzenlemek isterlerse herhangi bir vize işlemine gerek bulunmamaktadır.

Ama burada kural kişinin kısa süreli seyahat kapsamında seyahat düzenlemesidir. Eğer ki seyahat edecek olan kişi uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise bu kişilerin de vize çıkarması gerekmektedir. Bordo renkli pasaporta sahip olan kişiler ise ister kısa süreli ister uzun süreli olsun bu kişiler mecburi olarak vize çıkarmaktadır.

Hırvatistan Vize Randevu

Hırvatistan vize randevusunu almak için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezi işlemlerinizi sadece randevu almanız durumunda yürütmektedir. Vize başvuru merkezinizin internet sitesine girerek online işlemler kanalı ile randevu oluşturabilirsiniz. Randevu oluşturmadan önce karşınıza Hırvatistan vize başvuru formu çıkacaktır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması çok önemlidir. Bu formda beyan edilen bilgiler de herhangi bir yanlışlık sebebi ile vize başvurunuz onaylanmayabilir. Aynı zamanda bu formda beyan ettiğiniz bilgiler eşliğinde vize türünüzde belirlenecektir.

Vize randevusunu tamamladıktan sonra tarafınıza gerekli olan evraklar mail olarak atılacaktır. Bu evrakları randevu günü ve saatine kadar tamamlamanız sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır. Burada özellikle daha öncesinde bu ülkeden vize çıkarmış iseniz sistemde biometrik verinizin de olmasından kaynaklı olarak evrakları posta yolu ile de ulaştırabilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan vizesinin kaç günde çıkacağı sizin evrakları teslim etme süreniz ile de alakalı olan bir durumdur. Hırvatistan ülkesi ile alakalı olarak vize süreci ortalama 15 gün içerinde kararını açıklamak zorundadır. Kişinin seyahat planında herhangi bir aksaklık olmaması adına süreci 1 ay öncesinden başlatması gerekmektedir. Vize işlemleri ile alakalı olarak vize başvuru merkezleri sadece aracı olan kurumlardır. Burada karar verecek olan tek yetkili merci konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda da ret etme hakkına sahiptir.

Hırvatistan konsolosluğu vize başvurusunu ret etmesi durumunda kararını gerekçeli olarak açıklamak zorundadır. Çünkü seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.

Hırvatistan Vize Ücretleri

Hırvatistan vize ücretlerine etki eden birden fazla etmen bulunmaktadır. Bu anlamda da tek bir etmen etki etmediği için liste fiyatını açıklamak gibi bir durum söz konusu değildir. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait olan bir sistemleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişinin vize randevusu alırken oluşturduğu vize başvuru formunda yer alan bilgiler bu sisteme işlenmektedir. Kişinin ödemesi gereken tutar da bu şekilde belirlenmektedir. Vize başvuru merkeziniz ile görüştükten sonra vize harç ücretini yatırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Vize harç ücretine etki eden etmenlere bakacak olursak ilk öncelikli olarak kişinin sahip olduğu vize türü önem arz etmektedir. Burada kişinin turistik vizeye sahip olması ve ticari vizeye sahip olması ödeyeceği tutarda değişikliğe sebep olacaktır. Vize harç ücretine etki eden diğer bir etmen ise kişinin seyahat süresi ile alakalıdır. Kısa süreli mi uzun süreli mi bir seyahat gerçekleştireceği vize harç ücretine etki etmektedir. Son olarak da seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması durumu da vize harç ücretlerine etki etmektedir.

Hırvatistan Ülkesinde Schengen Vizesi Geçerli Mi?

Hırvatistan ülkesinde Schengen vizesi geçerli değildir. Bu vize tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan kişiye seyahat olarak da turistik amaçlı bir seyahat sunan vize türüdür. Bu vize türünün kişilere sağlamış olduğu faydalar arasında eğer ki seyahat edecek olan kişi birden fazla Avrupa ülkesine seyahat edecek ise her birinden vize almak yerine tek vize türü ile kolayca bu seyahati gerçekleştirebilmesidir.

Hırvatistan Ülkesi İçin Gerekli Olan Vize Başvuru Evrakları

Hırvatistan ülkesine seyahat düzenleyecek olan kişilerden istenen başvuru evrakları kişinin vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Biz sizin için genellikle herkesten istenen evrakları bir araya getirdik. Vize başvuru evrakları arasında istenen ek evraklar ile alakalı olarak vize başvuru merkeziniz size detaylı bilgi verecektir.

 • Pasaport ilk olarak temin edilmesi gereken evraktır.
 • Kişinin aktif olarak kullandığı banka hesabının dökümü
 • Biometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Vize harç ücretine ait dekont
 • Seyahat sağlık sigortasına ait dekont
 • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırıldığına dair dekont
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button