vize işlemleri

Etiyopya Vizesi

İçindekiler

Etiyopya vizesi başvuru da bulunmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken yasal bir süreç bulunmaktadır. Buna baktığımız zaman kişi aslında vize işlemi ile birlikte gideceği ülkeyi yasal anlamda tanıdığını da söyleyebilir. Bu duruma siyasi olarak tanımak daha doğru bir ifade olacaktır. Seyahat edecek olan kişinin eğer ki ilk seyahati ise kişi bu süreci yürütmekte zorlanabilmektedir. Bu hem seyahat edecek olan kişinin emek ve zaman bakımından yıpranmasına hem de konsolosluk da olan işleyişin aksamasına sebep olabilmekteydi.

Etiyopya konsolosluğu bu durumun önüne geçebilmek adına kişi için süreci yönetecek olan vize başvuru merkezleri belirlemiştir. Bu vize başvuru merkezleri seyahat edecek olan kişi açısından tüm süreci en başından en sonuna kadar takip etmektedir. Vize başvur merkezleri sadece bu süreç ile alakalı çalışan kurumlar olması sebebi ile de güvenebileceğiniz kurumlardır.

Vize başvur merkezlerinin sayı olarak çok fazla olduğunu söylemek kesinlikle doğru bir ifade olacaktır. Burada seyahat edecek olan kişi karar verme noktasında bir sıkıntı yaşıyorsa bu durumda daha öncesinde bu vize başvuru merkezlerinden vize çıkarmış olan kişilerin sayısına bakarak kaç kişinin vizesinin olumlu olarak sonuçlandığına bakarak karar verebilir. Aynı zaman da vize başvuru merkezi ile ilgili yapılan yorumları da inceleyerek karar verebilirsiniz.

Vize başvuru merkezleri sadece aracı olan kurumlardır. Sürecin daha hızlı ilerleyebilmesi ve sonucun olumlu olabilmesi adına kişinin iyi bir vize başvur merkezi seçmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerinden biri olan EN HIZLI VİZE firması bu süreci sizin adınıza takip edecektir. Vizenin en başından en sonuna kadar gerekli olan tüm işlemleri titizlik içerinde yürütecektir.

Etiyopya Vize Randevusu

Etiyopya vize randevusu için vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü bu ülke için alacağınız vize için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Bu durum da oluşturacağınız vizeyi vize başvuru merkezinin internet sitesinden oluşturabilirsiniz. Vize başvuru merkezinin internet sayfasına girdikten sonra sol üst köşeden online işlemler kanalına girmeniz gerekmektedir.

Etiyopya vize başvuru formunu doldurduktan sonra randevu gün ve saatini onaylamanız gerekmektedir. Burada vize başvuru formunun doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Randevu işlemlerinden sonra tarafınıza gerekli olan evraklar mail yolu ile ulaştırılacaktır. Bu evrakları randevu günü ve saatine kadar hazır etmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır.

Etiyopya ülkesine ilk defa seyahat edecek iseniz evraklarınızı elden teslim etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu kişilerin sistemlerde Biometrik verileri bulunmamaktadır. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması şeklinde oluşturulan veridir. Daha öncesinde bu ülkeye seyahat düzenlemiş iseniz ise sistemde Biometrik verinizin olmasından kaynaklı olarak sizden istenen evrakları posta yolu ile ulaştırabilirsiniz.

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya vize ücretleri ile alakalı olarak tek bir vize ücretinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Vize harç ücretini yatırmadan önce vize başvuru merkezinden ödemeniz gereken tutar ile alakalı bilgi almak daha doğru bir adım olacaktır. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlere seyahat edecek olan kişi ile alakalı olarak gerekli tüm verileri girerek kişinin ödemesi gereken tutarı belirleyecektir. Etiyopya vize ücretine etki eden etmenler:

 • Kişinin sahip olmuş olduğu vize türü kişinin vize ücretine en önemli etki de bulunan konu bu durumdur. Kişi turistik vizeye sahip ise farklı bir vize ücreti öğrenci vizesine sahip ise de farklı bir vize ücreti ödemesi gerekmektedir.
 • Seyahat süresi de vize ücretine etki eden etmenler arasında sayılmaktadır. Seyahat edecek olan kişi maksimum 90 güne kadar bir seyahat gerçekleştirecek ise kısa süreli seyahat kapsamında değerlendirilmektedir.90 günü aşan seyahatler ise uzun süreli seyahat kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Etiyopya ülkesine kaç kere giriş çıkış yaptığınız da vize harç ücretine etki etmektedir. Tek giriş ve çıkış işleminde farklı bir vize ücreti çoklu giriş çıkış işlemlerinde de farklı bir vize ücreti ödemesi gerçekleştirilecektir.
 • Vize ücretine etki eden son etmen ise seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması durumudur.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesinin kaç günde çıktığı sizden istenen evrakları ne kadar sürede başvuru merkezinize de ilettiğiniz ile alakalıdır. Sizden istenen vize evraklarını randevu günü ve saatinde vize başvuru merkezine vermeniz sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır. Etiyopya konsolosluğu kararını 15 gün içerinde açıklamaktadır. Konsolosluklar hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaması sebebi ile kişinin seyahat planında bir aksaklık olmaması adına süreci 1 ay öncesinden başlatması gerekmektedir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret etme ihtimali de bulunmaktadır. Ret etmesi durumunda ise kararı gerekçeli olarak açıklamak zorundadır.

Etiyopya Vize Türleri

Etiyopya vize türlerine sayı olarak çok fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu durumun sebebi bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olan her kişinin farklı sebepler ile bu ülkeye gitmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Etiyopya konsolosluğuna genel olarak başvuru da bulunulan vize türlerini sizin için bir araya getirdik. Etiyopya vize türleri:

 • Etiyopya turistik vize
 • Etiyopya öğrenci vizesi
 • Etiyopya ticari vize
 • Etiyopya transit vizesi
 • Etiyopya uzun süreli vize

Etiyopya Vize Başvuru Evrakları

Etiyopya vize başvuru evrakları kişinin vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ama biz genel olarak herkesten istenen vize evraklarını sizin için bir araya getirdik. Vize başvuru merkezi sizden istenen ekstra evraklar ile alakalı olarak size bilgi verecektir. Örnek olarak verecek olursak bu vizede istenen fark evraklar kişinin vize türünden kaynaklanmaktadır. Kişi bir öğrenci vizesine sahip ise bu kişiden ekstradan öğrenci belgesi ve de sponsor mektubu istenecektir. Bu konu ile alakalı olarak vize başvuru merkeziniz size detaylı bilgi verecektir. Etiyopya vize başvuru evrakları:

 • Pasaport kişinin ülke dışına çıkması için gerekli olan ilk evraktır. Pasaportların belli geçerlilik süresi bulunmaktadır. Seyahat dönüş tarihinden sonra iki ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir. Aynı zamanda da pasaport ve vize evrakları resmi olan evraklardır. Yırtık ve de eksik sayfasının olmaması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişiye ait olan ve aktif olarak kullandığı banka hesabının son 3 aylık dökümü ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Bu genellikle kişinin teminat göstermesi şeklinde olmaktadır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de alınabileceği gibi aynı zamanda da e devlet üzerinden de temin edilebilir.
 • Son 6 ay içerinde çekilmiş olan Biometrik fotoğraf
 • Etiyopya vize harç ücretinin yatırılması ve yatırıldığına dair dekontun paylaşılması
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına da eklenmesi gerekmektedir.
 • Etiyopya vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve yatırıldığına dair belgenin de başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button