vize işlemleri

Finlandiya Vizesi

İçindekiler

Finlandiya vizesi için kişiler direkt olarak konsolosluklara müracaat etmemektedir. Bunun yerine konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan vize başvuru merkezleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişiler ilk önce bu vize başvuru merkezlerine müracaat etmektedir. Vize başvuru merkezleri de seyahat edecek olan kişiler için konsoloslukta olan süreçleri yönetmektedir. Vize işlemleri aslında seyahat edecek olan kişinin gideceği ülkeden alacağı bir izin belgesidir. Bu belge bu ülkeyi siyasi anlamda tanıdığımızın da göstergesidir. Kişi bu belge olmadan Finlandiya ülkesine giriş yapma hakkı mümkün değildir. Bu yolu izlemeden yapacağı seyahatlerde kaçak konumuna düşecektir.

Finlandiya ülkesine seyahat gerçekleştirmek isteyen kişinin çıkarması gereken ilk evrak pasaporttur. Bu evrak kişinin ülke dışına çıkması için herhangi bir sıkıntı olmadığını göstermektedir. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılan ve resmi evraklardan bir tanesidir. Pasaportların belli geçerlilik süresi bulunmaktadır. 1 5 ve 10 yıllık süre ile pasaport çıkarılması mümkündür. Pasaport için nüfus müdürlükleri tarafından randevu almanız gerekmektedir. Bunun için de internet sitesinden randevu oluşturabilirsiniz. Pasaport için gerekli evrakları hazır etmeniz durumunda süreç daha da hızlanmış olacaktır. Pasaport için gerekli olan evraklar:

 • TC kimlik kartı orijinal ve fotokopisi
 • Pasaport harç dekontu
 • 2 adet biometrik fotoğraf

Bu yukarıda olan evraklar ile gitmeniz durumunda pasaportunuzun çıkma sürecini hızlandırmış olacaksınızdır. Ülkemizde pasaport kişilerin statülerine göre verilen evraklardır. Bu evraklar özellikle bazı kişiler vize için muafiyet tanımaktadır. Bu durum kişinin statüsünden kaynaklanmaktadır. Örnek olarak verecek olursak işi gereği hemen ülke dışına çıkması gereken siyasi yetkilinin vize ile uğraşmaması gerekmektedir. Ülkemizde çıkarılan pasaport türleri:

 • Yeşil pasaport
 • Gri pasaport
 • Siyah pasaport
 • Bordo pasaport

Finlandiya Vizesi Randevusu

Finlandiya vizesi randevusu almak için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü vize randevusu sadece başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Yani konsolosluk ile alakalı bir durum değildir. Vize başvuru merkezlerinden biri olan EN HIZLI VİZE firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütecektir.

EN HIZLI vize firmasının internet sitesine girerek online işlemler kanalından vize randevusu oluşturabilirsiniz. Vize randevusu için ilk öncelikli olarak karşınıza Finlandiya vize başvuru formu çıkacaktır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması kişinin vizesinin onaylanabilmesi adına oldukça önemli olacaktır. Bu forma göre de kişinin vize türü belirlenmiş olacaktır. Finlandiya randevusu oluşturulduktan sonra tarafınıza başvuru için gerekli olan evraklar mail yolu ile ulaştırılacaktır.

Seyahat edecek olan kişi daha öncesinde bu ülkeye seyahat gerçekleştirmiş ise sistemde biometrik verisinin olmasından kaynaklı olarak istenen evrakları mail yolu ile atabilir. Ya da posta yolu ile ulaştırabilir. Daha öncesinde başka bir vize çıkarmış olsa dahi fark etmez bu kişilerin biometrik verilerinin alınması için evraklarını kendilerinin teslim etmesi gerekmektedir. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

TC Vatandaşları Finlandiya Vizesinden Muaf Mıdır?

TC vatandaşları Finlandiya vizesinden muaf değildir. Burada kişinin sahip olmuş olduğu vize türünden kaynaklı olarak belli muafiyet durumları söz konusu olmaktadır. Ama genel anlamda bir muafiyet vardır demek doğru olmayacaktır. Burada önemli olan konu kişinin sahip olmuş olduğu pasaport türü ile alakalıdır. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır.

Kişinin ülke dışına çıkmasında herhangi bir yasal anlamda problem olmadığını ifade etmektedir. Kişilerin statülerinde gör çıkarılan bu evrak da siyah yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişiler kısa süreli seyahat kapsamında bir seyahat düzenleyecekler ise bir vize muafiyeti durumu söz konudur.

Seyahat edecek olan kişi gri siyah ve yeşil pasaporta dahi sahip olsa eğer ki uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise bu kişilerin de vize çıkarması gerekmektedir. Kişi eğer ki bordo renkli pasaporta sahip ise kısa süreli ya da uzun süreli fark etmez vize çıkarması gerekmektedir. Bu pasaporta sahip olan kişilerin herhangi istisna durumları söz konusu değildir.

Finlandiya Vize Ücretleri

Finlandiya vize ücretleri için tek bir vize harç ücretinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Burada vize harç ücretlerine etki eden etmenler bulunmaktadır. En çok etki eden etmen ise karşımıza vize ücreti olarak çıkmaktadır. Seyahat edecek olan kişi bir transit vizeye sahip ise daha farklı bir vize harç ücreti ödeyecektir. Seyahat edecek olan kişi bir öğrenci vizesine de sahip ise farklı bir vize ücreti ödeyecektir.

Seyahat edecek olan kişinin kısa süreli mi uzun süreli mi bir vizeye sahip olduğu da farklı bir vize ücreti ödemesine sebep olacaktır. Seyahat edecek olan kişinin Finlandiya ülkesine tek giriş çıkış mı yoksa çoklu giriş çıkış işlemi de yapacağı vize harç ücretine etki edecektir. Son olarak da seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olma durumu da vize harç ücreti etkileyen emenler arasındadır.

Finlandiya Vizesi İçin Başvuru Evrakları

Finlandiya vizesi için başvuru evrakları için kişiden istenen belgeler randevu oluşturduğu sırada mail olarak iletilecektir. Bu evrakların randevu günü ve saatine kadar hazır edilmesi durumunda süreç daha hızlı ilerleyecektir. Finlandiya vize başvuru evrakları:

 • Seyahat edecek olan kişinin çıkarması gereken ilk evrak pasaporttur. Pasaport geçerlilik süresi devam etmesi gerekmektedir. Son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Seyahat dönüş tarihinden sonra da 2 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişiye ait olan banka hesabının son 3 aylık dökümü ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak temin edilmesi gerekmektedir.
 • Son 6a y içerisinde çekilmiş olan biometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de alınabileceği gibi aynı zamanda da e devlet üzerinden de barkotlu bir şekilde temin edilebilir.
 • Finlandiya vize başvuru ücretinin yatırılması ve yatırıldığına dair belgenin de başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına da eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabildiğini göstermesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Bu evraklar dışında ekstra olarak da evrak istenebilmektedir. Bu genellikle kişinin vize türünden kaynaklanmaktadır. Seyahat edecek olan kişi bu gibi evraklar ile alakalı olarak vize başvuru merkezi tarafından bilgilendirilmektedir. Örnek olarak verecek olursak kişi bir öğrenci vizesine sahip ise bu kişiden ekstra olarak öğrenci belgesi ve sponsor mektubu da istenecektir.

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya vizesi için konsolosluk kararını ortalama 15 gün içerinde açıklamaktadır. Konsolosluk vize başvurularını onaylayabileceği gibi aynı zamanda da ret de edebilir. Ret etmesi durumunda ise kararını gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir. Çünkü seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusu yapabilecektir.

Konsolosluklar hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaması sebebi ile de kişinin seyahat tarihinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına süreci en az 30 gün öncesinden başlatması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button