vize işlemleri

Hollanda Vizesi

İçindekiler

Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Krallığı’na seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize müracaatlarına dair değerlendirme işlemlerini ve Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşlarının kimlik, pasaport, noterlik ve hukuki danışmanlık işlemlerini yürütmekte görevli olan kurumdur. Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye ve Hollanda arasındaki siyasal, ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirmek ve Hollanda’nın Türkiye karşısında haklarını koruma konusunda çalışmalar da yürütmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının Hollanda’ya yapacakları seyahatlere ilişkin işlemler Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir. Hollanda vizesi işlemlerinin sonucuna dair karar verme yetkisi sadece Hollanda Konsolosluğu’na ve Hollanda Büyükelçiliği’ne ait olmaktadır.

Hollanda Konsolosluğu vize muafiyeti 

Hollanda konsolosluğu vize muafiyeti Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport hamili olan kişiler Hollanda’ya yapacakları 180 günde 90 gün ile sınırlı seyahatleri için geçerlidir. Bu vizeler dışında yer alan Hollanda’ya seyahat edecek olan Bordo Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye giriş yapabilmek için Hollanda Konsolosluğuna Hollanda vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hollanda Schengen Bölgesi üyelerinden birisidir. Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı bulunduğu gibi Schengen vizesi sahibi kişiler de bu bölgeye üye olan tüm ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahiptirler. Ancak Schengen kuralları gereği, Schengen vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini vizesine sahip oldukları ülkeden başlatmak mecburiyetindedirler.

Hollanda vize işlemleri süreci

Hollanda Schengen Antlaşmasına taraftır bu sebeple Hollanda vize işlemleri süreci diğer ülkelere göre daha hızlı gerçekleşmektedir. 

Hollanda Konsolosluğu, şahsi olarak yapılan Schengen vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Hollanda Schengen vizesi başvurusunda bulunacak bireyler, seyahat amaçlarına uygun Hollanda Turistik vize, Hollanda Ticari vize, Hollanda Aile Ziyareti vizesi ve Hollanda Transit vize başvurularını Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize Danışma Merkezleri ile Turizm veya Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmalıdır. 

Hollanda Konsolosluğu tarafından Schengen vizesi başvuruları kabul edilen kişiler, bu vize ile Schengen Bölgesi’nde en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadırlar. İlk defa Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişilere kısa süre konaklama hakkı tanınmaktadır. Bu süre kişinin vizesini Schengen kurallarına uygun kullanması ve ülkeye seyahat sıklığına bağlı olarak kademeli olarak uzatılmaktadır.

Schengen vizesi sahibi kişiler; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, İspanya, İsveç, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Fransa, Almanya, Yunanistan ve İsviçre’ye serbest seyahat edebilirler.

Hollanda Uzun Süreli Vize; Hollanda Konsolosluğu’na Fransa’da 90 günden daha uzun süre konaklamalarını gerektirecek nedenlerle vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından doğrudan kabul edilmektedir.

Hollanda Konsolosluğu başvuru bölgeleri

Hollanda konsolosluğu başvuru bölgeleri, Hollanda Konsolosluğu’na ya da Hollanda Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunacak olan bireyler ve Hollanda Konsolosluğu’na konsolosluk içlemleri için başvuru yapan Hollanda vatandaşları başvurularını ikamet ettikleri ilde bulunan ya da bu ile en yakın olan Hollanda Konsolosluğu’na doğrudan kendileri yapmalıdır.

Hollanda Konsolosluğu’na vize başvurusu ya da konsolosluk işlemleri başvurusu yapacak kişiler başvurularını yapmadan önce, İşlemlerinin hangi Hollanda Konsolosluğu’nun yetki alanına girdiğini mutlaka kontrol etmelidirler.
İstanbul’da ve İstanbul’a yakın illerde ikamet eden kişiler vize konsolosluk işlemleri için Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

Ankara ve Ankara çevresinde bulunan illerde ikamet eden kişilerin vize ve konsolosluk işlemleri Hollanda Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanına girmektedir. 

Hollanda Vizesi Biyometri işlemi

Biyometri işlemi gizlilik kuralları çerçevesinde yapılan bir işlemdir. İşlem dijital bir parmak tarayıcı aracılığı ile ellerde bulunan tüm parmaklarının izinin alınması şeklinde uygulanmaktadır.

Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişiler, vize işlemlerinin tamamlanabilmesi için Hollanda Konsolosluğu Vize Bilgi Sistemi aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmak zorundadırlar. Parmak izi tarama işlemi olarak da adlandırılan biyometri işlemi, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, , Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılmaktadır.

Hollanda Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler, biyometri işlemlerinin sağlıklı yapılabilmesi için parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına bulunmaması gerekmektedir. 

Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Devlet ve hükümet liderleri, aileleri ve beraberinde seyahat eden kişiler, uluslararası organizasyonların davetine icabet amacıyla yaptıkları resmi seyahatlerde Hollanda Konsolosluğu tarafından biyometrik taramaya tabi tutulmamaktadırlar.
12 yaşından küçük çocuklar Hollanda Konsolosluğu tarafından biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Daha önce Schengen vizesi almış, biometrik verileri  ibraz etmiş başvuru sahipleri, önceden alınmış VIS ibareli vize fotokopisi ibraz etmek ve biyometrik verilerin 5 yıldan daha eski olmaması suretiyle biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.

Parmak izi işleminin uygulanmasına ilişkin herhangi bir fiziki engeli bulunan kişiler biyometri işlemine tabi tutulmamaktadırlar. Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınmaktadır. 

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda Konsolosluğu’na Hollanda vizesi başvuru işlemleri için sunulan pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 sayfası boş bulunmalıdır.

Hollanda vizesi işlemlerinde kullanılacak pasaport son 10 yıldan eski olmamalıdır ve pasaportun geçerliliği vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay süreyle devam etmelidir.

Resmi tatiller vize ve konsolosluk işlemlerinin tamamlanma sürecinin uzamasına sebep olabilmektedir. Hollanda Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Hollanda ve Türkiye resmî tatilleri tarihlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidilerr.

Reşit olmayan kişiler vize başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte yapmaları gerekmektedir.

Hollanda Vize Türleri;

 • Hollanda Schengen Vizesi.
 • Hollanda Turistik Vize.
 • Hollanda Ticari Vize.
 • Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi.
 • Hollanda Transit Vizesi.
 • Hollanda Denizci Vizesi.
 • Hollanda Şoför Vizesi.
 • Hollanda Kültür, Sanat, Spor, Konferans ve Araştırma Faaliyetleri vizesi.
 • Hollanda Antilleri Vizesi.
 • Hollanda Öğrenim ve Staj Vizesi.
 • Hollanda Express Vize.

Hollanda Schengen vizesi alınıyor ise de 3 tip şeklinde alınmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Hollanda Tek Girişli Schengen Vizesi
 • Hollanda Çift Girişli Schengen Vizesi
 • Hollanda Çok Girişli Schengen Vizesi

Hollanda tek girişli ve çift girişli Schengen vizesi sınırlı giriş hakkı verdiği için farklı Schengen ülkeleri arasında dolaşım yapmak mümkün olmamaktadır. Hollanda Schengen vizesi alıp diğer Schengen bölgelerine geçmek isteyen kişilerin çok girişli Hollanda Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusu Hollanda’ya seyahat etmek isteyen kişilerin en sık merak ettiği bir konudur. Hollanda vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin Hollanda Konsolosluğuna vize türüne göre başvurularını mutlaka iletmeleri gerekmektedir. 

Hollanda vize başvurusu için öncelikle ikamet edilen bölgeye en yakın Hollanda Konsolosluğu tespit edilmelidir. Daha sonra vize türüne göre gerekli evraklar hazırlanarak randevu alınmalıdır. Randevu gününde evrak teslimiyle beraber Biyometrik İşlem de yapılmaktadır. Holllanda vizesi sürecinin olumlu tamamlanabilmesi için evrakların eksiksiz ve doğru olması ve parmak izi taramasında sorun çıkmaması gerekmektedir. Herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde Hollanda vizesi 7ila 15 iş günü arasında çıkmaktadır ancak çalışma izni, oturma izni gibi durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Seyahat planında aksama yaşanmaması adına Hollanda vize başvurusunun seyahat tarihinden en geç 1 ay öncesinde yapılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button