vize işlemleri

Gana Vizesi

İçindekiler

Gana vizesi için Gana konsolosluğu vize çıkarmaktadır. Gana ülkesine seyahat edecek olan kişilerin bu ülkenin yetkili mercilerinden izin alma işlemi vize olarak geçmektedir. Bu işlemler için Gana konsolosluğu direkt olarak başvuru kabul etmemektedir. Bu konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezleri bulunmaktadır. Seyahat etmek isteyen kişi ilk önce bu başvuru merkezlerine müracaat etmesi gerekmektedir. Bu başvuru merkezleri de kişi adına konsoloslukta bu süreci yürütmektedir. Vize başvuru merkezlerinin bu anlamda aracı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Vize başvuru merkezlerinin sayıca çok fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır. Çok fazla sayıda vize başvuru merkezi olması kişinin karar vermesini zorlaştırabilmektedir. Burada da seyahat edecek olan kişi birkaç kıstasa bakarak karar verebilir. Seyahat edecek olan kişi daha öncesinde bu firma ile kaç kişinin vize aldığını inceleyebilir. Vize başvuru merkezi ile internette yapılan yorumları da inceleyerek kararını verebilir.

Vize başvuru merkezlerinden biri olan EN HIZLI VİZE firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütecektir. Vize başvuru merkezinin sürece hakim olması ve tecrübeli olması burada çok önemli olan konular arasında sayılmaktadır.

TC Vatandaşları Gana Vizesinden Muaf Mıdır?

TC vatandaşları Gana vizesinden muaf mıdır? Böyle bir muafiyet söz konusu değildir. Ülkemizden bu ülkeye seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin vize çıkarması zorunludur. Sadece şöyle bir istisna durumu söz konusu olmaktadır. Ülkemizden bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin hatta farklı ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin çıkarması gereken ilk evrak pasaport olarak karşımıza çıkmaktadır. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından kişilerin statülerine uygun şekilde çıkarılmaktadır.

Ülkemizde dört farklı pasaport türü bulunmaktadır. Siyah yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişiler ülke dışına kısa süreli bir seyahat kapsamında gidiyorsa bu kişiler vizeden muaf olabilmektedir. Burada kişilerin gerçekleştirecekleri seyahatin 90 günü geçmemesi gerekmektedir. Eğer ki seyahat edecek olan kişiler uzun süreli bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsa pasaportu ne olursa olsun vize çıkarmaları gerekmektedir. Ülkemizde 4. Pasaport olarak da bordo renkli pasaport bulunmaktadır. Bu kişiler ise kısa süreli ya da uzun süreli fark etmez vize çıkarmak zorundadır.

Gana Vize Randevusu

Gana vize randevusu almak için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezine karar verdikten sonra bu vize başvuru merkezinin internet sitesine girerek randevu oluşturabilirsiniz. Vize başvuru merkezi ile görüşme sağlayabilmek için randevu oluşturmanız zorunlu olan bir durumdur. Gana ülkesi için internet sitesine girerek online işlemler kısmına geldiğinizde sizden Gana vize başvuru formunu doldurmanızı isteyecektir. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması vizenin onaylanması açısından oldukça önemli olacaktır.

Gana vize başvuru formunu doldurduktan sonra randevunuzu tamamlayabilirsiniz. Randevu işlemi tamamlandıktan sonra tarafınıza gerekli olan evraklar mail yolu ile ulaştırılacaktır. Randevu gün ve saatine kadar bu evrakları hazır etmeniz durumunda süreç daha hızlı ilerleyecektir. Daha öncesinde bu ülke için vize almış olan kişilerin sistemde biometrik verileri olmasından kaynaklı olarak evraklarını posta yolu ile de ulaştırabilir. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması şeklinde olmaktadır. Kişi bu ülke için bir vize çıkarmamışsa hatta farklı bir ülke için vize çıkarmış olsa dahi bu kişiden yine biometrik veri alınması gerektiği için evraklarını kendi teslim etmesi gerekmektedir.

Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gana vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Vize randevusu oluşturduktan sonra tarafınıza mail olarak atılan evraklardır. Bu evrakları randevu günü ve saatine kadar hazır etmeniz sürecin daha hızlı ilerleyebilmesi adına oldukça önemlidir. Gana ülkesi için istenen vize başvuru evrakları:

  • Pasaport çıkarılması gereken ilk evraktır. Seyahat edecek olan kişi için ülke dışına çıkmasında bir sakınca olmadığını ifade etmektedir. Pasaportlar ülkemizde belli geçerlilik süresi olan evraklardır. Seyahat etmek isteyen kişi ile alakalı olarak bu sürenin bitmemiş olması gerekmektedir.
  • Pasaport seyahat eden kişinin dönüş tarihinden sonra iki ay daha geçerliliğinin olması son 2 sayfasının da boş olması gerekmektedir. Resmi bir evrak olması sebebi ile de yırtık ve eksik sayfasının olmaması gerekmektedir.
  • Vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Gana ülkesine gidecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Bu kişinin genellikle teminat göstermesi şeklinde olmaktadır.
  • Seyahat edecek olan kişiye ait olan ve aktif olarak kullandığı banka hesabının son 3 aylık dökümü ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de alınabileceği gibi e devlet üzerinden de barkotlu şekilde temin edilebilir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına da eklenmesi gerekmektedir.
  • Son 6 ay içerinde çekilmiş güncel biometrik fotoğraf

Yukarıda sayılan evraklara ek olarak da evrak istenebilmektedir. Bu genellikle kişinin sahip olduğu vize türünden kaynaklanmaktadır. Kişi eğer ki bir öğrenci vizesine sahip ise bu kişiden ekstradan öğrenci belgesi ve sponsor mektubu da istenebilecektir. Vize başvuru merkeziniz bu süreç ile alakalı olarak bilgi verecektir.

Gana Vize Ücretleri

Gana vize ücretlerini ödemeden önce vize başvuru merkezinden teyit almanız çok önemlidir. Çünkü vize harç ücretleri ile alakalı olarak tek bir ücretten bahsetmek doğru olmayacaktır. Vize harç ücreti için vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait olan bir sistemleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişi ile alakalı olarak tüm verileri buraya girmektedir. Özellikle bu seyahat edecek olan kişinin randevu sırasında doldurmuş olduğu vize başvuru formudur. Bu anlamda da bu vize başvuru formunun sağlıklı eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Tüm veriler sisteme girildikten sonra seyahat edecek olan kişinin ödemesi gereken rakam ortaya çıkacaktır.

Gana vize ücretlerine etki eden etmenlere bakacak olursak ise ilk öncelikli olarak karşımıza kişinin sahip olduğu vize türü gelmektedir. Seyahat edecek olan kişi öğrenci vizesi ise farklı bir ödeme turistik vizeye sahip ise de farklı bir ödeme gerçekleştirecektir. Seyahat edecek olan kişinin seyahat süresi de etki etmektedir. Kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise farklı bir vize ücreti uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise de farklı bir vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Gana ülkesine tek giriş çıkış işlemi mi yoksa çoklu giriş çıkış işlemi de yapacağınız vize harç ücretine etki eden etmenler arasında sayılmaktadır. Kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olma durumu da vize harç ücretine etki etmektedir.

Gana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gana vizesi kaç günde çıkar? Ortalama konsolosluk kararını 15 gün içerinde açıklamaktadır. Konsoloslukların hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaması sebebi ile kişinin seyahat planında bir aksaklık yaşanmaması adına süreci bir ay öncesinden başlatmaları daha faydalı olacaktır. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret de edebilir. Ret etmesi durumunda ise gerekçe açıklamak zorundadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button