vize işlemleri

Hindistan Vizesi

İçindekiler

Hindistan vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezi aracılığı ile sadece bu ülkeye vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Hindistan ülkesine özellikle ülkemizde teknolojinin de çok fazla gelişmesi ile birlikte seyahat süresinin kısalması sebebi ile çok fazla başvuru da bulunulmaktadır. Seyahat edecek olan kişiler direkt olarak konsolosluğa vize başvurusunda bulunmamaktadır.

Konsolosluk tarafından belirlenmiş başvuru merkezleri bulunmaktadır. Kişiler ilk önce bu vize başvuru merkezine müracaat etmektedir. Bu başvuru merkezleri seyahat edecek olan kişi için konsolosluk sürecini yürütmektedir.

Vize başvuru merkezlerinin sayıca çok fazla olmasından kaynaklı olarak kişi karar verme noktasında sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu durumda seyahat edecek olan kişi daha öncesinde bu ülkeden vize çıkarmış olan kişilerin vize başvuru evraklarını posta yolu ile de göndermesi mümkündür. Ama seyahat edecek olan kişi ilk defa bu ülkeye seyahat gerçekleştiriyorsa bu kişilerin biometrik verilerinin alınabilmesi için evraklarını kendi teslim etmeleri gerekmektedir. Biometrik veri kişilerin on parmak izinin alınması şeklinde olmaktadır.

Vize başvuru merkezlerinden biri olan EN HIZLI VİZE firması süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütecektir. Sadece bu işi yapan bir firma olması işinde de tecrübeli olması sayesinde vize süreciniz en kısa sürede olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

TC Vatandaşları Hindistan Vizesinden Muaf Mıdır?

TC vatandaşları Hindistan vizesinden muaf mıdır? Genel anlamı ile bir muafiyet durumundan söz etmek kesinlikle yanlış olacaktır. Burada seyahat edecek kişinin sahip olduğu pasaporttan kaynaklı olarak kişilerde istisna durumlar söz konusu olmaktadır. Bunlara bakacak olursak kişiler ülkemizde 4 farklı pasaport çıkartabilmektedir. Bunlar seyahat edecek olan kişinin statüsüne göre çıkarılmaktadır. Ülkemizde pasaport veren yetkili olan tek kurum nüfus müdürlükleridir. Pasaport işlemleri için de kişinin randevu alması gerekmektedir.

Siyah yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişiler ülke dışına seyahat edebilmek için vize işlemine gerek olmayan durumlar söz konusu olabilmektedir. Burada seyahat edecek olan kişi eğer ki kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise vize olmadan ülke dışına çıkabilir. Örnek olarak verecek olursak ülkemizde siyasi olarak görev yapan bir kişinin acil olarak Hindistan ülkesine gitme durumu söz konusu olabilmektedir. Bu kişinin vize işlemleri ile uğraşmaması adına bu kişiye bu pasaport verilmektedir. Siyah yeşil ve gri renkli pasaportlara sahip olunsa bile kişi uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise vize çıkarması gerekmektedir. Bordo renkli pasaporta sahip olan kişi ise kısa süreli ya da uzun süreli fark etmez her iki durum için de vize çıkarması gerekmektedir.

Hindistan Vize Randevusu

Hindistan vize randevusu almak için kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezine karar verdikten sonra bu merkezinin internet sitesine girerek sol üst köşeden online işlemler aracılığı ile vize randevusunu oluşturması gerekmektedir.

Seyahat edecek olan kişi vize randevusunu oluştururken ilk öncelikli olarak Hindistan vize başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Bu seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gitmesi için gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığı ile alakalı olan bir durumdur. Randevu işlemi tamamlandıktan sonra vize başvuru merkezi size gerekli olan evraklar ile alakalı olarak bilgilendirme mesajı gönderecektir. Randevu günü ve saatine kadar bu evraklar ile gelmeniz durumunda süreç daha hızlı ilerleyecektir.

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Vize randevusu oluşturulduktan sonra tarafınıza mail olarak atılacaktır. Burada sayılan evraklara ek olarak da sizden ekstra evrak talep edilmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Hindistan vizesi için gerekli olan evraklar:

  • Pasaport kişinin ülke dışına çıkmak için çıkarması gereken ilk evraktır. Ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından kişiye belli sürelerle verilen evraklardan bir tanesidir. Seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir.
  • Hindistan vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Seyahat edecek olan kişiye ait olan ve aktif olarak kullandığı banka hesabının son 3 aylık dökümü ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir.
  • Hindistan vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Kişiye ait olan kimlik belgesinin renkli fotokopisi
  • Seyahat sağlık sigortasını yatırmak zorunludur. Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Vize başvuru merkezlerinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına da eklenmesi gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de temin edilebileceği gibi aynı zamanda da e devlet üzerinden de barkotlu şekilde temin edilebilir.

Yukarıda sayılan vize başvuru evraklarının dışında da ekstra olarak vize başvuru evrakı talep edilebilmektedir. Burada kişi örnek olarak verecek olursak bir transit ticaret vizesine sahip ise bu kişinin yol güzergahı ile ilgili olarak ekstra evrak talep edilecektir.

Hindistan Vize Ücretleri

Hindistan vize ücretlerini etkileyen çok fazla etmen bulunmaktadır. Bu anlamda da vize harç ücretini yatırmadan önce vize başvuru merkeziniz ile diyalog halinde olmanız daha sağlıklı olacaktır. Vize başvuru merkezlerinin bir sistemleri bulunmaktadır. Bu sisteme gerekli olan tüm bilgiler girilerek kişinin ödemesi gereken tutar belli olmaktadır. Vize harç ücretlerine etki eden etmenlere bakacak olursak kişinin sahip olduğu vize türü çok önemlidir. Transit vizesi olan bir kişi ile öğrenci vizesi olan bir kişinin ödeyeceği tutar birbiri ile aynı olmayacaktır.

Hindistan vize harç ücretine etki eden diğer bir etmen ise kişinin kısa süreli mi uzun süreli bir vize türüne sahip olduğudur. 90 güne kadar olan seyahatler kısa süreli vize 90 günü aşan seyahatler ise uzun süreli vizesi kapsamında değerlendirilmektedir. Hindistan ülkesine vize ücreti ile alakalı olarak etki eden diğer bir etmen kişinin bu ülkeye tek giriş ve çıkış işlemi mi yapacağı yoksa birden fazla giriş ve çıkış işlemimi yapacağı ile alakalıdır. Son olarak da kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması durumu da kişinin vize ücretine etki etmektedir.

Çok fazla sayıda etmenin vize harç ücretinde değişikliğe yol açması sebebi ile sizde ilk öncelikli olarak vize başvuru merkeziniz ile görüşünüz. Seyahat edecek olan kişi ve vize başvuru merkezinizin diyaloğunun güçlü olması süreci daha hızlı ilerletecektir.

Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan vizesi kaç günde çıkar? Ortalama konsolosluk kararını 15 gün içerinde açıklamaktadır. Ama konsolosluklar hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaması sebebi ile kişinin seyahat tarihinde bir aksilik olmaması adına süreci 1 ay öncesinden başlatması gerekmektedir. Burada seyahat edecek olan kişinin seyahat tarihinden önce başvuru yapması oldukça önemlidir.

Vize başvuru merkezlerinin sadece aracı kurumlar olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Karar verecek olan tek merci konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret de edebilir. Ret etmesi durumunda ise gerekçe sunmak zorundadır. Seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan başvuru da bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button