vize işlemleri

İngiltere Vizesi

İçindekiler

İngiltere vizesi çıkarmak isteyen ülkemizde kişiler olmaktadır. Özellikle yurt dışına gerçekleştirilen seyahatler de son 10 yıldır ciddi bir artış gözükmektedir. Bu durumun en büyük sebebi özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte farklı ülkeler ile alakalı hem merak artmış durumda hem de yolculuk süresinin kısalması ile birlikte bu ülkeye seyahat sayısında da artma yaşanmaktadır. İngiltere ülkesine seyahat düzenlemek isteyen kişiler farklı gerekçeler ile bu ülkeye seyahat etmektedir. Bazı kişiler turistik amaçlı giderken bazıları ticari amaçlı da seyahat edilebilir.

İngiltere için alacağımız vize aslında bu ülkeyi siyasi olarak da tanıdığımızın göstergesidir. Ve alınan bir izin belgesidir. Vize işlemleri için seyahat edecek olan kişiler direkt olarak konsolosluk binasına başvuru da bulunmamaktadır. Bunun yerine konsolosluk tarafından belirlenmiş başvuru merkezleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişi bu başvuru merkezi aracılığı ile süreci yönetmektedir.

Vize başvuru merkezinin sayı olarak çok fazla olmasından kaynaklı olarak seyahat edecek olan kişi karar vermekte zorluk yaşayabilecektir. Vize başvuru merkezlerden biri olan EN HIZLI FİRMASI süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütecektir. İngiltere vizesi için size ait olan süreci en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütecektir hem sürece hakim olması hem de yıllardır sadece vize başvuru sürecinde hizmet vermektedirler.

İngiltere Vizesi Randevusu

İngiltere vize randevusunu sadece vize başvuru merkezinin internet sitesinden yapabilirsiniz. Vize başvuru merkezi dahi olsa buradan randevu almadan vize işlemlerini yürütmeniz mümkün değildir. İngiltere vizesi için vize başvuru merkezine karar verdikten sonra internet sitesine girerek sol üst köşeden online işlemler kanalı aracılığı ile vize randevusu oluşturabilirsiniz.,

Vize randevunuza başladığınızda karşınıza İngiltere vize başvuru formu gelecektir. Bu form sizin bu ülkeye seyahat etme gerekçeniz ile birlikte aynı zamanda da kişisel bilgilerinizi içerecektir. Bu sebepten kaynaklı olarak bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Vize başvurusunu tamamladıktan sonra tarafınıza gerekli olan evraklar mail yolu ile iletilecektir.

Randevu günü ve saatine kadar evraklarınızı hazır etmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır. İngiltere vizesi için başvuru merkeziniz sizden aldığı evrakları 3 iş günü içerinde konsolosluk binasına teslim edecektir. Burada vize başvurusunu değerlendirerek tek karar verecek olan merci konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret etme hakkına da sahiptir.

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere vize ücretlerine etki eden birkaç etmen bulunmaktadır. İngiltere ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin ödemesi gereken vize harç ücreti ile alakalı olarak net bir rakam söylemek doğru olmayacaktır. Burada vize başvuru merkeziniz ile diyalogunuz oldukça önemli olacaktır. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da vize başvuru merkezinden ödemeniz gereken net tutarı öğrenmeden vize harç ücretini yatırmayınız.

Vize ücretine etki eden etmenlerin en başında kişinin sahip olduğu vize türü etki etmektedir. Kişi bir öğrenci vizesine sahip ise farklı bir vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Bir iş alakalı çıkarmış olduğu vize türüne sahip ise farklı bir vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

Seyahat edecek olan kişinin seyahat süresi de vize harç ücretine etki etmektedir. Kısa süreli seyahat için farklı bir vize ücreti uzun süreli seyahat için de farklı bir vize ücreti ödemesi gerekecektir. Seyahat edecek olan kişi ülkeye tek giriş çıkış işlemi yapacak ise farklı bir vize ücreti çoklu giriş çıkış işlemlerinde de farklı bir vize ücreti ödemesi gerekecektir. Son olarak da vize harç ücretine etki eden durum seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması durumudur.

TC Vatandaşları İngiltere vizesinden Muaf Mı?

TC vatandaşları İngiltere vizesinden muaf mı sorusu çok araştırılmaktadır. Ama böyle bir muafiyet durumu söz konusu değildir. Ülkemizde yurt dışına seyahat etmek isteyen kişilerin çıkarması gereken pasaport belgesi bulunmaktadır. Pasaport kişinin ülke dışına çıkması için sahip olması gereken en önemli evraktır. Ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Kişilerin statülerine göre çıkarılmaktadır. Siyah yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişiler kısa süreli bir seyahat düzenlemesi durumunda vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır.

Ama bu vizeye sahip olunsa dahi kişi uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise vize çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde son pasaport türü de karşımıza bordo renkli pasaport olarak çıkmaktadır. Bu kişiler ise kısa süreli ya da uzun süreli seyahat fark etmeksizin vize çıkarması gerekmektedir. Tüm bu durumlarla alakalı olarak vize başvuru merkeziniz size detaylı olarak bilgi verecektir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesi kaç günde çıkması sizin evraklarınızı ne kadar sürede teslim ettiğiniz ile de alakalı olan bir durumdur. Burada özellikle vize randevusu oluşturduktan sonra sizden istenen evraklar ile birlikte vize başvuru merkezine gitmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesine fayda sağlayacaktır. Burada özellikle de başvuru merkezleri sizden istenen evrakları 3 iş günü içerinde konsolosluk binasına teslim edecektir. Konsolosluk ise kararını ortalama 15 gün içerinde verecektir.

Konsolosluk merkezlerinin hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaması sebebi ile kişi kişinin seyahat planında herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına süreci bir ay öncesinden başlatması gerekmektedir. Burada sürecin erken başlaması oluşabilecek bir aksiliğin önüne geçecektir. Burada İngiltere ülkesine vize başvurusunda bulunacak olan kişi süreci 1 ay öncesinde başlatması gerekmektedir.

İngiltere Ülkesinde Schengen Vizesi Geçerli Midir?

İngiltere ülkesinde Schengen vizesi geçerlidir. İngiltere bir Avrupa ülkesi olması sebebi ile bu ülkede Schengen vizesi geçerlidir. Schengen vizesi tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan turistik amaçlı olarak kullanılabilen bir vize türüdür. Burada seyahat edecek olan kişiye özellikle emek ve zaman bakımından tasarruf sağlamaktadır. Seyahat edecek olan kişi birden fazla Avrupa ülkesine seyahat düzenleyecek ise kişinin tek tek tüm konsolosluklardan vize çıkarmaya çalışması yerine tek bir konsolosluktan bu vizeyi çıkarması kişi için oldukça konforlu olacaktır.

Schengen vizesi tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olmaktadır. Kısa süreli seyahat kapsamında sayılmaktadır. Ülkeye birden fazla giriş çıkış hakkı tanımaktadır. Sizde birden fazla Avrupa ülkesine seyahat düzenlemek istiyorsanız tek bir konsolosluktan Schengen vizesi çıkarmanız daha mantıklı bir karar olacaktır.

İngiltere Ülkesi İçin Vize Başvuru Evrakları

İngiltere ülkesi için vize başvuru evraklarına baktığımız zaman vize türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Ama genel anlamda herkesten istenen evrakları sizin için bir araya getirdik. İngiltere ülkesi için vize başvuru evrakları:

  • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir.
  • Vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Son 6 ay içerinde çekilmiş Biometrik fotoğraf
  • Vize harç ücretinin yatırılması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının ödenmesi gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de barkotlu şekilde temin edilebilir.
  • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin ödenmesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button