vize işlemleri

İtalya Vizesi

İçindekiler

İtalya Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan; Umuma Mahsus (Bordo)pasaporta sahip Türk Vatandaşları vizeye tabidir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip tüm Türk vatandaşları İtalya’ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 180 gün içerisinde 90 gün süre ile İtayla vizesi almaktan muaftırlar.

İtalya Vize Türleri

İtalya Cumhuriyeti vize işlemlerini seyahat amacına ve süresine göre bazı kategorileri ayırmıştır. İtalya vize türleri şöyledir:

 • İtalya Turistik Vizesi.
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi.
 • İtalya Ticari Vizesi.
 • İtalya Oturma Vizesi.
 • İtalya Çalışma Vizesi.

italya C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Turistik, ticari, eğitim, sağlık, spor ve kültürel ziyaret gibi amaçlarla İtalya’yı ziyaret edecek kişiler, Schengen Vizesi olarak da adlandırılan C Tipi (Kısa Süreli) Vize başvurusunda bulunmalıdır.

İtalya Schengen Vizesi 

1995 yılında imzalanan Schengen Sözleşmesi, Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşlarının serbest olarak dolaşımda bulunmasına yönelik bir kolaylık sağlamaktadır. Schengen bölgesine dahil olan 26 ülke arasında Almanya, Malta Estonya, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, Hollanda, Macaristan, İspanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Danimarka, Letonya, İsveç, Slovenya, Lihtenştayn, Litvanya, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan bulunuyor. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin vatandaşları ise, alacakları Schengen Vizesi ile bu 26 ülkeye tek bir vize ile seyahat edebilmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri, İtalya vize başvurusunun olumlu olması halinde bütün Schengen ülkelerine 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edebilmektedir. Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ile hizmet (gri) pasaport sahipleri ise yine 90 günü aşmayacak şekilde, fakat vize başvurusunda bulunmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler.

İtalya Turistik Vizesi

İtalya turistik vizesi, İtalya’yı turistik amaçlı ziyaret etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. 90 günden az sürecek şekilde planlanan seyahatleri kapsamaktadır.

İtalya Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

İtalya ticari vizler ile iş ve fuar vizeleri, Ticaret ile uğraşan meslek erbaplarının iş ve fuar ziyaretleri için alması gereken vize türüdür. 90 günlük süreyi aşmayacak şekilde düzenlenen ticari vizeyi almak için İtalya’daki iş ortağınızın düzenlediği davet mektubu yetkililere verilmelidir.

İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi; Aile, akraba ve arkadaşları ziyaret etmeniz için verilen 90 günlük geçici vize türüdür. Bu vizeyi almak için, tıpkı ticari vize başvurusunda olduğu gibi bir davet belgesi sunmanız gerekmektedir.

İtalya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılma Vizesi

İtalya kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılma vizesi;Mesleki konferans, sempozyum ve konuşma gibi etkinlikler ile birlikte kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan yetkilileri kapsayan kısa süreli vize türüdür.

İtalya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

İtalya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi, İtalya’da yapacağınız mesleki staj ve geçici eğitim süresi 90 günü geçmemek şartıyla, kısa süreli öğrenim ve staj vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

İtalya D Tipi (Uzun Süreli) Vize

D Tipi (Uzun Süreli) Vize, İtalya’da kesintisiz olarak 90 günün üzerinde kalması gereken ve bunu belgeleyebilen kişilerin ikameti için verilen vize türüdür.

İtalya Transit Vizesi

İtalya Transit Vizesi, Schengen ülkesi olmayan başka bir ülkeye İtalya üzerinden yapacağınız seyahatler için gerekli olan vize çeşididir. Schengen prosedürleri gereği, günlük olarak geçiş yapsanız bile transit vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvuru nasıl yapılır? Sorusu İtalya’ya seyahat düzenliyecek kişilerin merak ettiği bir konudur. İtalya’ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları başvuru evraklarını tamamladıktan sonra kısa süreli seyahatleri için İtalya Konsolosluğuna İtalya Schengen vizesi müracaatında bulunmaları gerekmektedir. 90 günlük süreyi aşan seyahatlerde ise uzun süreli İtalyan Ulusal vize müracaatında bulunulması gerekmektedir.

İtalya Vize Başvuru Şartları;

 • İtalya’ya seyahat etmek için gerekli olan Schengen vizesine başvurmak için konsolosluktan randevu alınması gerekmeketedir. İşlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz adına randevunuzu seyahatinizden en az 15 gün önce almanız önemlidir.
 • Başvuru için hazırlanan belgelerin tamamının yetkililere elden teslim edilmesi gerekmektedir. Fiziki başvuru şartı bulunduğu için elektronik posta, mektup ve faks gibi uzaktan teslim seçenekleri kabul edilmemektedir.
 • Pasaport kopyası ve önceden alınmış bütün vize kopyalarının en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportta en az 2 boş yaprağın bulunması da başvuru şartları arasında yer almaktadır.
 • Schengen vizesine ilk kez başvuru yapacak kişilerin başvuru öncesinde parmak izi taraması yaptırması gerekmektedir. Kimlik sahteciliğine karşı alınan parmak izi örneği, sonraki Schengen vizesi başvurularınız için 5 yıl süreyle saklanmaktadır.
 • Başvuruda yetkililere beyan edeceğiniz pasaportun veriliş tarihi 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir.

İtalya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İtalya vize başvurusu için birçok gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler hakkında en detaylı bilgiyi İtalya Başkonsolosluğundan öğrenebilirsiniz.İtalya vize başvurusu için gerekli belgelerin en önemlileri şöyledir;

 • Kimlik fotokopisi.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Pasaportun aslı ve fotokopisi. Dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün daha kullanım süresi olması gerekmektedir.
 • Eski pasaportların fotokopisi.
 • Uluslararası geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası.
 • Çalışılan şirkete ait imza sirküleri.
 • SGK’dan alınan işe giriş belgesi.
 • Gelir beyanında bulunulan bir dilekçe.
 • Gayrimenkul tapusu ve araç ruhsatı fotokopileri.
 • Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son 3 aylık hesap özetleri.
 • Emekliler için, SGK emeklilik kartı fotokopisi ve maaşın alındığı hesap cüzdanı fotokopisi .
 • Öğrenciler için, Mevcut eğitim dönemine ait öğrenci belgesi .
 • Vize sponsor dilekçesi .

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi kaç günde çıkar? İtalya’ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları vize başvurusu için gerekli tüm evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri şartıyla vize başvurularının sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü gibi bir sürede gerçekleşmektedir. 

İtalya Vize Ücretleri

0-6 yaş; Schengen 80 Euro, Ulusal 116 Euro, diğer 0 Euro, eğitim (90 gün altı) 0 Euro, eğitim (90 gün üstü) 50 Euro

6-12 yaş; Schengen 120 Euro, Ulusal 216 Euro, diğer 35 Euro, eğitim (90 gün altı) 100 Euro, eğitim (90 gün üstü) 150 euro

12+ yaş; Schengen 160 Euro, Ulusal 216 Euro, diğer 35 Euro, eğitim (90 gün altı) 100 Eoru, eğitim (90 üstü) 150 Euro

İtalya Vize Randevusu 

İtalya vize randevusu almak için bazı önemli adımlar ve hususlar bulunmaktadır. Bu koşullar şöyledir; 

 • İtalya’ya gitmek isteyen kişiler, İtalya vize başvurularını gerçekleştirebilmeleri adına randevu almak mecburiyetindedirler. 
 • İtalya vizesi için randevuları Konsolosluk sisteminin yoğunluk durumu gibi bazı nedenlerle ileri bir tarihe verilebilir bu yüzden vize başvurularınızı İtalya’ya olan seyahat tarihinizden en az 1 ay, en fazla da 3 ay önceden yapmanız gerekiyor. 
 • Vize randevusu İtalya için biyometrik verilerinizi ibraz etme zorunluluğu vardır. Vize Schengen kuralları hususunda, İtalya vize başvurusunda bulunan kişilerin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde biyometrik verilerini vermek üzere hazır olmaları gerekmektedir. 
 • İtalya vize başvurunuz için beyan ettiğiniz bilgileriniz Vize Bilgi Sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalmaktadır.
 • İtalya vize randevusu alırken; Sağlık sebebinden dolayı parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişilerin bu durumu konsolosluğa bildirilmeli ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi tamamlamalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button